'

Dziś

Środa 17/04/2024

BIAŁA ODWAGA - 2D napisy

116 min.
Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

reżyseria: Marcin Koszałka
scenariusz: Łukasz M. Maciejewski, Marcin Koszałka
obsada: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał
zdjęcia: Marcin Koszałka
muzyka: Jacek Grudzień
tytuł oryg.: Biała Odwaga
dystrybucja: Monolith Films
produkcja: Polska
gatunek: Dramat, Wojenny
od lat: --
rok: 2024
czas: 116 min czytaj więcej

CIVIL WAR - 2D napisy - Premiera Krajowa

109 min.
Napędzane adrenaliną i trzymające w napięciu kino akcji osadzone w niedalekiej przyszłości, kiedy podzielona Ameryka zmierza ku dziejowej katastrofie.
Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką.
Garland stworzył nowy rodzaj amerykańskiego filmu wojennego: to nie jest tylko przerażająca wizja jutra, to również szczery do bólu obraz prawdziwej wojny.
W obsadzie filmu oprócz Kirsten Dunst („Psie pazury”, „Na pokuszenie”) znaleźli się Cailee Spaeny („Priscilla”), Wagner Moura („Narcos”), Stephen McKinley Henderson („Diuna”) oraz Jesse Plemons („Czas krwawego księżyca”).

reżyseria: Alex Garland
scenariusz: Alex Garland
obsada: Kirsten Dunst, Cailee Spaeny, Wagner Moura
muzyka: Geoff Barrow, Ben Salisbury
zdjęcia: Rob Hardy
tytuł oryg.: Civil War
dystrybucja: Best Film / Monolith Films
produkcja: USA, Wielka Brytania
gatunek: Dramat, Akcja
od lat:
rok: 2024
czas: 109 min czytaj więcej

FILM DLA KOSMITÓW - 2D

73 min.
Czternastoletni Jeremi jest Youtuberem, a jego ojciec – pracownik agencji kosmicznej obiecuje pokazać mu w wakacje start prawdziwej rakiety. W ostatniej chwili plany ulegają zmianie. Zamiast tego Jeremi zostaje wysłany do swojego dziadka, który mieszka na wsi. Żeby odciągnąć chłopca od internetu, ojciec przygotowuje dla niego specjalne zadanie. Pewnego poranka Jeremi dostaje tajemniczą przesyłkę, w której znajduje się robot przekazujący mu zadania do wykonania – chłopiec musi przygotować filmowy list do kosmitów, który pomoże uratować świat. Początkowo niezadowolony Jeremi stopniowo zaczyna nawiązywać przyjaźnie z lokalnymi dziećmi, które pomogą mu zrealizować film.

reżyseria: Piotr Stasik
scenariusz: Piotr Stasik, Łukasz Czapski
obsada: Ezra Kos, Jan Peszek, Andrzej Chyra
muzyka: Vojo Franciszek Monteur, Piotr Stasik
zdjęcia: Nicolás Villegas Hernández, Piotr Stasik
tytuł oryg.: Film Dla Kosmitów
dystrybucja: TVP
produkcja: Polska
gatunek: Familijny
od lat: 7
rok: 2024
czas: 73 min czytaj więcej

LEPSZE JUTRO - 2D napisy

95 min.
Pogubiony życiowo reżyser Giovanni próbuje ukończyć swój najambitniejszy projekt od lat - cyrkowy film historyczny. Na drodze napotyka się jednak na wciąż nowe przeszkody - oszukującego producenta, córkę związaną z dużo starszym mężczyzną, kłótnie i romanse wśród aktorów, czy oczekiwania Netflixa.

reżyseria: Nanni Moretti
scenariusz: Nanni Moretti, Francesca Marciano, Federica Pontremoli, Valia Santella
obsada: Nanni Moretti, Margherita Buy, Silvio Orlando, Jerzy Stuhr
muzyka: Franco Piersanti
zdjęcia: Michele D'Attanasio
tytuł oryg.: Il sol dell'avvenire
dystrybucja: Mayfly
produkcja: Włochy, Francja
gatunek: Dramat, Komedia
od lat:
rok: 2023
czas: 95 min czytaj więcej
Zobacz 2024-04-19
Środa 17/04/2024
Zobacz 2024-04-19